Oyun Geliştirmek isteyenlere Araçlar

Oyun Geliştirmek isteyenlere Araçlar

Sevgili Arkadaşlar;
Sizlere bu yazımda oyun geliştirmek isteyenler için kullanabilecekleri bazı araçlardan bahsetmek istedim. İsteyen istediği gibi oyun tasarlayabilir.


3D GameStudio :
3DGS diye adlandırılan uygulama. Yazılım kendi içerisinde, Level Editör, Model Editor, Script Editör ve Acknex oyun motoru bulundurmaktadır. Uygulama Windows ile uyumlu olarak çalışmaktadır.

Valve Hammer Editor :
3D uygulamaların özellikle Level tasarımları için kullanılabilecek bir yazılım. Quake ve Worldcraft oyununun geliştirilmesinde kullanılan bir uygulamadır. Detaylı bilgi için http://developer.valvesoftware.com/ adresini kullanabilirsiniz.

Pixel Press :
Çizim yeteneği, hayal gücü ve 110$'ım var diyenlerin kullanabileceği bir oyun geliştirme araçı. Kağıt üzerine çizim yaptıktan sonra programı kullanarak (kod yazmadan) basit menüleri yardımıyla 2D oyunlar yapmak mümkün. www.pixelpressgame.com adresinden daha detaylı bilgi edinilebilir.

Unity :
Son zamanların en popüler oyun geliştirme programı. 3 Farklı yazım dilini kullanan unity; C#, js ve Boo dilleri ile oyun geliştirilmesine olanak vermektedir. Sahip olduğu 3D olanağı ve Web eklenti özelliği ile oyunların bilgisayara kurulmadan da oynamasına olanak sağlamıştır. Unity ile geliştirilen oyunlar istenirse Windows dışındaki diğer platformlarda da kolayca çalıştırılmasını sağlayan platform değiştirme eklentisine sahiptir.Geliştirilen oyunlar Mac, GNU Linux, Android, İOS, Web ve Windows'ta çalışabilmektedir. Unity ile geliştirilen oyunlara bir örnek olarak Battlestar Galactica oyunu verebiliriz.

Truevision3D :
Bir başka popüler oyun geliştirme aracıdır. Microsoft.Net desteği ve Microsoft.Net'in altyapısına sahip olan Visual Basic, CSharp gibi dil desteğine sahip bir APİ'dir. DirectXd desteği bulunmaktadır.

Mugen :
2D oyunlar için hazırlanmış ücretsiz bir oyun motoru. Özellikle pek çok dövüş oyunun geliştirilmesinde(Arcade) kullanılmıştır.

CryEngine :
First Person Shooter (FPS) oyunların geliştirilmesinde kullanılan bir oyun motoru. 2D oyunlar ve 3D oyunların geliştirilmesi için farklı  versiyonları mevcuttur.

Adventure Game Studio:  Fare düşmanı diye bilinen point&click oyunların geliştirilmesinde kullanılan ücretsiz bir oyun geliştirme aracıdır.
Önceki
Sonraki

yazılan gönderi: