Olmazsa olmaz Pratik Google Chrome Eklentileri

Olmazsa olmaz Pratik Google Chrome Eklentileri


Merhaba Arkadaşlar;
Bu yazımızda sizlere olmazsa olmaz Google Chrome uzantısından bahsetmek istedim. Eğer Google Chrome web tarayıcısı kullanıyorsanız birçok kullanıcının bilmediği pratih ve kullanımları oldukça kolay eklentilerden bahsedeceğim. Bu eklentiler gerçekten çok faydalı. Şimdi bunlara kısa kısa değinelim.

Google Chrome ekranınızı parçalara bölerek, aynı anda farklı sekmelerdeki web sitelerini görebilirsiniz. Tab Resize’a tıklayın ve ekranın nasıl bölüneceğini belirleyin. + düğmesine tıklayarak kendi seçeneğinizi de girebilirsiniz. 1x2’yi seçiyorum. İstediğiniz sekmeleri taşıyabilirsiniz.

Google Similar Pages

İnternet'te baktığınız web sitesinde aradığınız bir konuyu arama motorunda tek tek sayfalara bakarak bulmka zor geldiyse bu eklenti ile bakmış olduğunuz sayfanın benzerleri sizin için otomatik arayıp buluyor. Böylece sizler zaman kazanmış ve benzer başka kaynakalrdan öğrenmiş oluyorsunuz. Olmazsa olmaz eklentilerden biridir.


Nimbus Screenshot & Screen Video Recorder

Web sayfasını, tarayıcı ekranının tamamını veya bir kısmını ekran görüntüsü veya video olarak kaydedebilirsiniz. Erkan görüntülerini düzenleyebilir ve not ekleyebilirsiniz. Erkandan veya kameradan video kaydedebilirsiniz. Kaydedilen videoları kısaltıp, kırpabilir ve gif veya mp4 formatlarına çevirebilirsiniz.


Ghostery

Ghostery uzantısı hem web sitelerindeki reklamları kapatır hem de web sitelerindeki dolaşım verilerinizin takip edilmesini önler. Gezindiğiniz web siteleri, yaptığınız aramalar, izlediğiniz videolar göz önünde bulundurularak sizin ilgi duyduğunuz alanlar tespit edilerek, size özel reklamlar ve ilanlar çıkar. Bu eklenti sayesinde takip edilmekten kurtulabilirsiniz.

Ücretsiz olan bu VPN uzantısı, girişimi bölgesel olarak engellenmiş web sitelerine güvenli bir şekilde ulaşmanızı sağlar. Kullanımı çok kolay olan bu uzantı reklam içermez, üyelik ve kredi kartı gerektirmez. Eğer yasaklı veya giremediğiniz web siteleri varsa sizler için olmazsa olmaz bir eklentidir.

Videolar izlerken notlar alın. Daha sonra bu notlara tıklayın ve notun kayıtlı olduğu videoyu ve videonun izlemeniz gereken vakti açılsın. Youtube, Vimeo, Dailmotion gibi sitelerde çalıştığı gibi aynı zamanda Udemy, Coursera gibi eğitim sitelerinde de çalışmaktadır. İşte bu kadar! Binlerce uzantı içinden sizler için seçtiğimiz bu uzantılar umarız işinize yarar. Eğer videom size faydalı olduysa, kanalıma abone olup, videomu beğenerek, bildirim zilini açmayı unutmayın. İyi çalışmalar.

Google Chrome’da sitenin sesini kapat özelliği var ama sekmenin sesini kapat özelliği şu an için bulunmamaktadır. Mesela Youtube’da birkaç sekmede video açtınız ve bir tanesini dinlemek istiyorsunuz. Eğer Chrome’un sitenin sesini kapat özelliğini kullanırsanız, Youtube’un açık olduğu bütün sekmelerin sesi kapanır. İstediğiniz sekmenin sesini kapatmak için bu uzantıyı kullanabilirsiniz.
Bu uzantı kısa yol tuşarıyla çalışmaktadır. Alt + Shift + M kısa yol tuşlarını kullanarak aktif sekmenin sesini kapatabilir veya açabilirsiniz. Alt+Shift+N – Aktif sekme hariç bütün sekmelerin sesini kapatır. Alt + Shift + virgül – Bütün sekmelerin sesini kapatır veya açar. 

Gezinti yaptığınız sitelerdeki resimleri, fareyi resmin üzerine getirerek büyütebilirsiniz. Böylece resme tıklayıp büyük haline tek tek bakmanız gerekmez. Mesela Google’da gül çiçeği diye arama yapalım ve fare ile resimler üzerine gelelim. Resimler büyüyor. 

Bu uzantı sayesinde web sayfasında bulunan reklam, menü ve gereksiz kısımlar çıkarılır ve sadece resimler ve metin kalır. Böylece okuduğunuz metin üzerinde yoğunlaşabilir ve PDF yapmak istediğinizde de okunaklı bir metin elde etmiş olursunuz. 

Web sitelerinden video indirmek için kullanabilirsiniz. Videoyu açın ve Video Downloader Plus düğmesine basın. İstediğiniz kalitedeki videoyu indirin. Eğer video bulunamazsa sayfayı yenileyin. 

Genelde birçok kişinin kullandığı eklenti ile başlayalım. Bu uzantı web sitelerinde, Youtube dahil, sizi rahatsız eden reklamları kapatır. Sizleri rahatsız edici bir çok reklamdan kurtulursunuz. Özellikle çocukların bilgisayar kullanırken olumsuzluklardan etkilenmemesi için olmazsa olmaz eklentidir. İstediğiniz web sitelerinde reklamlara izin verebilirsiniz. Reklamlar açılmadığı için İnternette gezinme hızınızı artırır ve veri kullanımını azaltır.
Umarım bu Google Chrome eklentileri faydalı olmuştur. Başka eklentileri yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.
Önceki
Sonraki

yazılan gönderi: