İşinize yarayacak USB programları

İşinize yarayacak USB programları


Sevgili Arkadaşlar;

Sizlere USB’ler için kullanışlı programlardan bahsetmek istiyorum. USB belleklerinizi kullanarak yapabileceklerinizin sınırı yok gibi. işte taşınabilir disklerinizin yeteneklerini geliştirecek uygulamalar.

Senkronizasyon /Yedekleme programları

Microsoft USB Flash Drive Manager : 
Microsoft USB Flash Drive Manager, usb diskiniz üzerindeki sunumlarınızı, resim, şarkı ve uygulamalarınızı yedeklemenizi ve daha sonra tekrar yüklemenizi sağlar. böylece usb diskinizdeki önemli bilgilerin bir kopyasını bilgisayarınızda bulundurabilirsiniz.


xPortClone
xPortClone, taşınabilir disklerdeki verilerinizin yedeğini almanızı sağlar. özellikle ipod kullananlar için ideal bir çözüm. onun dışında usb bellekleri çok fazla kullanmak zorunda kalanlar ve cd ve dvd'lerinin yedeklerini almak isteyenler de bu programı kullanabilirler.

Toucan
Toucan taşınabilir disklerinizde verileri yedeklemenizi veya verileri başka bir ortamdaki veriler ile senkronize etmenizi sağlar. 7 sekme altında toplanmış araçlar arasında ihtiyacınız olan aracı rahatlıkla bulabileceksiniz.

SyncToy
SyncToy, microsoft işletim sistemleriyle uyumlu çalışan ve taşınabilir disklerdeki verilerinizi kopyalamanızı, yedeklemenizi veya senktronize etmenizi sağlar. Programın kullanımı da oldukça kolaydır.

Veri kurtarma Araçları

Roadkil’s Unstoppable Copier
Unstoppable Copier, zarar görmüş olan medyalardaki verilerinizi kopyalamak için kullanabileceğiniz bir araç. fiziksel zarar görmüş olan taşınabilir disklerinizdeki verilerin okunabilecen en küçük parçasını bile okuyabilen bu aracı mutlaka deneyin.

Undelete Plus
Undelete Plus, adından da anlaşılabileceği gibi, silinen dosyaları geri getirmenizi sağlayan bir uygulama. program aynı zamanda boşaltılan geri dönüşüm kutusundaki dosyaları ve shift+delete komutu ile geri dönüşüm kutusuna gönderilmeden silinen dosyaları da kurtarabiliyor.

Recuva
Recuva, kazara bilgisayarınızdan sildiğiniz dosyaları kurtarmak iççin kullanabileceğiniz bir uygulama. bu program da boşaltılan geri dönüşüm kutusundaki dosyaları geri getirebilme yeteneğine sahip. aynı zamanda virüsler veya çeşitli zararlı kodlar tarafından silinen dosyalarınızı geri getirmeyi de deneyebilirsiniz.

SoftPerfect File Recovery
SoftPerfect File Recovery, sabit diskinizden veya usb, sd kartlar veya df kartlar gibi taşınabilir diskten yanlışlıkla sildiğiniz dosyaları kurtarmak için deneyebileceğiniz bir uygulama.

Taşınabilir Platformlar

PortableApps.com Suite and Platform
The PortableApps.com platformu bilgisayarınızada kullandığınız programları, e-posta yöneticinizi, sık kullanılanlarınızı hatta web tarayıcınızı, bu programların ayarlarını ve daha fazlasını usb belleğiniz içerisinde, kullanıma hazır olarak yanınızda taşımanıza olanak tanır. usb belleğinizi windows işletim sistemi yüklü herhangi bir bilgisayarda başlattığınızda portable apps.com szii karşılar ve programlarını çalıştırabilmeniz için size bir ortam sunar.

U3 Smart Drive
U3 smart drive, tıpkı portable apps gibi yazılım ve dosyalarınızı kullanıma hazır şekilde taşınabilir belleğinizde taşımanızı sağlar. böylece taşınabilir diskinizi bilgisayarınıza taktığınızda dilerseniz oyun oynayabilir, dilerseniz programlarını çalıştırabilir veya dosyalarınıza ulaşabilirsiniz. üstelik bunun için bilgisayara herhangi birşey yüklemenize gerek kalmaz zira programlar dahi usb belleğinizden çalışırlar.

PStart
PStart, usb bellekten çalışabilen herhangi bir programı başlatmanızı sağlayan bir araçtır.

CodySafe
CodySafe, taşınabilir belleklerde depoladığınız verilerinize güvenli bir erişim sağlar. bu programı usb belleğinize yükleyerek, verilerinize her ulaşılmak istendiğinde parola girilmesini sağlayabilir ve izinsiz erişimleri engelleyebilirsiniz.

Mojopac
MojoPac, ipod, taşınabilir diskler, usb girişi olan cep teelfonları, usb bellekler gibi taşınabilir her türlü depolama merkezini taşınabilir bir bilgisayara dönüştürür. komple bir çözüm niteliğinde..

XAMPP
XAMPP, taşınabilir bir web servisidir. içerisinde Apache, MySQL, PHP ve Perl barındırır. program kullanıcılarının web site, blog, içerik yönetim ssitemleri veya php kodlarını barındırmalarını ve bu dosyaların usb belleklerden çalıştırılmasını sağlar. yani usb belleğinizi host hesabı olarak kullanabilir, sitenizle ilgili düzenlemeleri bu alanda yaparak nihayi sonucu sunucunuza yükleyebilirsiniz. üstelik siteniz heryerde çalışır durumda yanınızda olur.

Güvenlik Araçları

Dr.Web CureIt
Dr.Web CureIt, satandart bir antivirüs ve anti spyware programıdır. bu uygulamayı usb belleğinize yükleyerek dilediğiniz bilgisayarı virüs, trojan, spyware, adware, rootkit, hack casusları ve diğer zararlı yazılımlara karşı taratabilirsiniz. yükleme gerektirmez ve usb bellekten doğrudan çalışabilir.

Portable Antivirus
Portable Antivirus, adından da anlaşılabileceği gibi, zararlı yazılım taraması yapmak için kullanabileceğiniz, ücretisz bir diğer taşınabilir güvenlik yazılımı.

ClamWin Portable
ClamWin Portable, popüler olan ClamWin antivirus yazılımının taşınabilir versiyonu. antivirüs programını sürekli yanında taşımak isteyenler için iyi bir tercih olabilir.

PC Repair System
PC Repair System içerisinde barındırdığı birçok ücretsiz veya açık kaynak kodlu yazılım ile dosya kurtarmadan antivirüs taramasına, sistem bilgilerini görüntülemeden komple sistem bakımı yapmaya kadar birçok işlemi yerine getirir. paketteki toplam yazılım sayısı 37, şimdilik.

Eraser Portable
taşınavbilir bellekler en fazla elden ele gezen veri merkezleridir. o nedenle bu ortamda tutulan önemli verilerin, bellek bir başkasına verilmeden önce güvenli şekilde silinmesi gerekir. işte Eraser Portable ipod'unuz da dahil bütün diskler üzerinde geri döndürülemez silme yapar. bu işlem biraz zaman alsa da güvenliğiniz için bazen gereklidir.

TrueCrypt
TrueCrypt, taşınabilir diskinizde şifreli bir bölüm oluşturmak için kullanabileceğiniz bir yazılım.

FreeOTFE
FreeOTFE, ücretsiz ve açık kaynak kodlu, taşınabilir belleklerinizdeki verilerin güvenliği için şifreli bir öblüm yaratan bir uygulama.

KeePass
KeePass Portable, e-posta, web siteleri ve sizin için önemli olan diğer şifreleri taşınabilir diskinizde taşımanızı sağlayan bir uygulama. parolalarınızı güvenli şekilde şifreleyen bu uygulama ile şifrelerinizi ipod'unuzda dahi taşıyabilirsiniz.

Crypto Anywhere
Crypto Anywhere, oldukça küçük boyutu ile bir disketin bile şifreli hale getirilmesini sağlar. e-postalarınızı herhangi bir yazılım yüklemesine gerek kalmadan şifreli hale getirmek için de bu programı kullanabilirsiniz.

File & Folder Unlocker
File & Folder Unlocker, kilitli dosya ve klasörler üzerinde tam kontrol sağlamanıza izin verir.

Blue Micro USB Flash Drive
Blue Micro USB Flash Drive, usb belleğiniz şifreli bir giriş sayfası hazırlar ancak sadece windows xp ve 2000 kullanıcıları için kullanılabilir durumda.

İşletim Sistemleri

Damn Small Linux
DSL, asıl olarak bir linux işletim sisteminin nasıl göründüğünü tecrübe etmek isteyenler için geliştirilmiş bir sistem. usb belleğinde damn small linux işletim sistemini taşımak isteyenlere.

Puppy Linux
SeaMonkey, AbiWord, Gnumeric ve Gxine/xine gibi programları da içeriisnde barındırıan başka bir linux işletim sisteminin portable versiyonu.

Slax
usb belleğinde hızlı, az yer kaplayan ve şık bir linux işletim sistemi isteyenlerin tercihi slax portable olmalı.

Crunchbang Linux
başka bir taşınabilir linux işletim sistemi.

Mac-on-Stick
Mac-on-Stick, Mac OS Classic 7.0.1'ın usb belleklerde nasıl çalışacağını göstermeyi amaçlayan bir proje. nostalji sevenlere veya mac işletim sisteminden vazgeçemeyenlere.

Office Programları
OpenOffice.org
microsoft office'ten sonra dünyanın en çok kullanılan ikinci ofis paketinin taşınabilir sürümü de bulunuyor.

Tiny USB Office
Tiny USB Office ile yanınızda zengin bir metin editörü taşıyabilir, dosyalarnızı paylaşabilir, ms excel dosyaları oluşturabilir, virgülle ayrılmış veritabanları yaratabilir, kontak bilgilerinizi e*posta ile gönderebilir, pdf dosyaları oluşturabilir, msn ile sohbet edebilir veya dosyalarınızı şifreleyebilir, güvenli şekilde silebilirsiniz. daha ne olsun…

Darik’s Boot And Nuke
Darik’s Boot and Nuke (”DBAN”), tanımladığı her türlü veri diskindeki bilgileri temizlemek için kullanılabilecek bir uygulama. kısacası diske format atmış ve temizlemiş olursunuz.

Mazzick
faremizi ekranda kalem gibi kullanıp çeşitli şekiller veya harfler yazarak bunları komutlara çevirmeye "gesture" deniyor. firefox için bu işi yapan eklentiler de var. işte mazzick bu işlemi usb belleğinize taşıyor.

VLC Media Player Portable
fazla birşey söylemeye gerek yok. popüler VLC Media Player'ın taşınabilir sürümü.

TiddlyWiki
tek bir html dosyası üzerinde bir wiki sistemin tüm özelliklerini barındıran bir uygulama.

daha fazlası
USB AutoRunner
usb belleğinizi bilgisayarınıza taktığınızda bazı uygulamaların otomatik olarak çalışmasını sağlayabilirsiniz.

DCoT Menu System
usb root'undaki klasörler için sistem kısayolu oluşturmanızı sağlayan bir uygulama.

Flash Drive Reminder
flash belleklerini sürekli unutanlar iin iyi bir önerimiz var. Flash Drive Reminder, windows işletim sistemini, usb bellek yuvasında herhangi bir bellek takılı iken kapatmaya çalıştığınızda size uyarı vererek belleğinizi unutmanızı engelliyor. en azından bu şekilde unutmanızı…

USBDeview
USBDeview, bilgisayarınıza bağlı olan tüm usb aygıtları seri numaraları, kullanılma tarihleri gibi bilgilerle birlikte listeler, geçmiş bilgisi tutar.

Help! I’m Lost! Autorun Script
usb bellek unutkanları için bir başka program. usb belleğinizin, bilgisayara takıldığında kendi hazırladığınız ve usb belleğinizi kaybettiğinizi belirten bir mesajla açılmasını istiyorsanız bu program iyi bir tercih.

EjectUSB
EjectUSB, belleğinizi bilgisayarınızdan çıkarmadan önce çalışan tüm uygulamaların kapatılmasını sağlıyor.

USB Disk Ejector
USB Disk Ejector, kısaca usb belleklerinizi bilgisayarınızdan hemen çıkarmanıza izin veriyor. "donanımı güvenle kaldır" meraklılarınıın işini hızlandırabilir.

Disable USB Drive
Disable USB Drive, bilgisayarınızda usb bellek kullanımını engelleyen bir uygulama. böylece bilgisayarınızdaki dosyaların usb bellekler kopyalanarak taşınmasını da engellemiş oluyorsunuz. güvenlik meraklılarına…

BootIt
BootIt, windows tarafından, kullanılabilmesi için format atılması gerektiği uyarısı verilen usb belleklere göz atmak için kullanılabilen bir uygulama:

Önceki
Sonraki

yazılan gönderi: