Tarayıcı Virüsleri Nasıl Temizlenir?

Tarayıcı Virüsleri Nasıl Temizlenir?

Sevgili Arkadaşlar;

İnternet kullanıcılarının büyük bir kısmının canını sıkan olaylardan biri de internet tarayıcısının ana sayfasını değiştiren virüsler veya bir türlü silinmeyen eklentilerdir. Bu tarz sorunlar kimi zaman kolayca çözülürken, kimi zaman da bir hayli uğraştırabiliyor. Bu yazımda, ana sayfanızı değiştiren virüslerden ve bir türlü silinmeyen eklentilerden nasıl kurtulabileceğinizi anlatacağım.
1. Bilinmeyen Eklentiler : Ana sayfanız sizden habersiz değiştiyse, ilk iş olarak yüklü eklentileri kontrol etmelisiniz. Eğer sizin tarafınızdan yüklenmeyen herhangi bir eklenti varsa derhal silmelisiniz.


2. Tarayıcının Hedef Yolu : Chrome tarayıcısına bulaşan ve ana sayfanızı değiştiren virüslerin büyük bir kısmı bu yöntemle ortadan kaldırılabiliyor. Bu işlem için, tarayıcının kısayoluna sağ tıklayıp Özellikleri açtıktan sonra, Hedef kısmında yer alan bölümü kontrol edilmelidir. Eğer chrome.exe'den sonra herhangi bir adres veya kod yazıyorsa silmelisiniz.

3. Kayıt Defteri : TarayıcınızA “arama portalı” adı altında yüklenip, neredeyse tüm kontrolü ele geçiren sayfaları kaldırmak için yapmanız gereken, bu eklentilerin bulunduğu kayıt girdilerini temizlemektir. Bunun için 
Çalıştır’a regedit yazıp Enter tuşuna basın. CTRL+F kısayoluyla arama ekranına gidin ve ana sayfanızı değiştiren eklentinin adını yazın. (Örnek: xportal, ysepeti gibi) Sonuç ekranında F3 tuşuna basın ve çıkan tüm sonuçları silin.

4. Anti-Malware Uygulamaları : Bu işlemler işe yaramadıysa, siteminizi Anti-Malware yazılımlarıyla temizlemelisiniz. Malwarebytes Anti-Malware ve AdwCleaner gibi yazılımlar işinizi görecektir.

5. GroupPolicy Klasörü : Bilgisayarınızı Anti Malware yazılımlarıyla tarattıktan sonra bu istenmeyen sayfalardan kurtulamadıysanız,  C:\Windows\System32\GroupPolicy hedefine giderek GroupPolicy klasörünü silmenizi tavsiye ederiz. Bu klasör gizli klasördür.
yapmanız gerekenler bunlardan ibarettir.
Önceki
Sonraki

yazılan gönderi: