Siteniz için Backlink Alınabilecek Sosyal Medya Siteleri

Siteniz için Backlink Alınabilecek Sosyal Medya Siteleri

Siteniz için Backlink Alınabilecek Siteler

Merhaba Arkadaşlar;
Bu yazımda sizlere siteniz için Backlink alınabilecek sosyal medya siteleri hakkında bilgi vermeye çalışacağım. İlk önce backlink nedir bilmeyenler için biraz bahsedeyim.
Backlink, bir sitenin farklı kaynaklardan (sitelerden) almış olduğu her türlü bağlantıya verilen addır. Arama motorlarında üst sıralara çıkmanıza yardımcı olurlar. Bunu isterseniz bir örnek vererek anlatayım. Bir işe başvurduğunuzda referanslarınız ne kadar kuvvetli ise o işe girmeniz o kadar kuvvetli olacaktır. Aynı bunun gibi arama motorları sizin siteniz için ne kadar bağlantı varsa o kadar sizi üst sıralara taşır. Yani arama motorları gelen bağlantının otoritesine ve kalitesine bakar. Yüksek kalitede bağlantısı olan siteleri üst sıraya taşır. Bunları yaparken en önemli husus kalıcı olmasıdır. Kalıcı olmayan bağlantılardan hiçbir anlamı yoktur. Bugün var olup yarın olmayan bağlantılar sitenizin düşmesine bile neden olabilir.
sıra geldi hangi sitelerden nasıl olumsuz ve kalıcı backlink alabilir merakınız gidermeye. Aşağıdaki siteler ile açıklamalı olarak nasıl backlink alınacağını anlatmaya çalıştım. 
scoop.it
scoop-it
Web sayfanızdan verileri rss aracılığıyla çekip size özel oluşturduğu profil sayfasında otomatik olarak yayınlayan bir web sitesidir. Pagerank değeri 7 olan bu sitenin Alexa oranları da gayet iyi. Her ne kadar yabancı kaynaklı bir servis olsa da arama motorlarının gözünde otoriter bir konuma sahiptir. 
slideshare.net
slideshare
PDF dokümanlar ekleyebileceğimiz, paylaşabileceğimiz bir hizmet sitesi. Burada ister profilden ister pdf olarak eklediğimiz dökümanların içerisinden web sayfamıza bağlantı verebiliriz. Eklemiş olduğumu dosyaların sitemizle alakalı konulardan oluşması nitelikli ve doğal bağlantı açısından çok önemli. Aksi taktirde faydasını göremeyeceğimizi düşünmekteyim. 
linkedin.com
linkedin
Bu siteyi duymayanımız yoktur sanırım. Profesyonel iş ağı olarak adlandırabiliriz. Bu site aracılığıyla oluşturacağınız profesyonel profilinizden kişisel web sitenize, blog sayfanıza ve şirket sitenize bağlantı çıkışı yapabilirsiniz. Bunun haricinde sürekli paylaşım yapabileceğiniz özel alanda da istemiş olduğunuz sayfalarınızı ya da bağlantılarınızı paylaşarak doğal bağlantı hanenize bir kaynak daha eklemiş olursunuz.
wordpress.com
wordpress
Çoğu webmaster, site sahibi ya da blog sahibi bu servis aracılığıyla kendine yeni bir sayfa oluşturabilmekte. WordPress firmasının oluşturduğu bu hizmet ile bu yazılıma sahip web sayfaları oluşturabilirsiniz. Google’nin bu yazılımı çok sevdiğini net olarak paylaşabilirim. Bu servis aracılığıyla site oluşturacak kişilere önemli bir konu hakkında bilgi vermek istiyorum. Bu tarz blog sağlayıcılarından sayfa oluştururken kesinlikle web sayfanıza hemen bağlantı vermeyiniz. Bu fayda değil zarar getirir. Daha hiç paylaşım yapılmamış, arama motorlarının gözünde bir değeri olmayan siteden backlink almak sitenizin sonunu getirebilir. Yapmanız gereken bu tarz platformlarda oluşturmuş olduğunuz siteleri özgün içeriklerle beslemektir. Belli bir süre sonra kendi sayfalarınıza bağlantı verebilirsiniz.
plus.google.com
google-plus
Gelelim google’nin sosyal paylaşım platformuna. Bu ağ aracılığıyla oluşturduğunuz profil sayfası ve hakkımda sayfasından bağlantılar alabilirsiniz. Özellikle hakkımda sayfasına ekleyeceğiniz uzun içeriğe sahip yazılardan almış olduğunuz bağlantının önemi çok yüksektir. Ciddi oranda faydasının olduğunu gözlemlemiş bulunmaktayım. Bu tür dış kaynakların yanı sıra eklemiş olduğunuz paylaşımlar da web sayfanızın otoritesini artıracaktır.
pinterest.com
pinterest
Fotoğraf paylaşarak bağlantı elde edebileceğimiz platformlar arasında en popüler olanı diyebiliriz. Bunu aslında biz değil google söylüyor. Alexa oranı oldukça iyi, pagerank değeri ise mükemmel. Hem profilinizden hem de eklemiş olduğunuz resimlerden backlink elde edebiliyorsunuz. Önemli olan nokta eklenilen yani pinlemiş olduğunuz resimlerin açıklamasında sektörünüz ile alakalı hastag # kullanmanızdır. Bu sayede etkileşim artacak faydası daha da çok olacaktır. 
flickr.com
flickr
Fotoğraf paylaşım platformları arasında popüler olan bir servis daha. Yahoo arama motorunun öncülüğünde kurulmuş olan bir servis. Bir çok profesyonel buraya fotoğraf yükleme işlemi yapmaktadır. Bizi ilgilendiren kısım ise eklemiş olduğumuz resimlerin açıklama kısmına web sayfamızın bağlantısını ekleyebiliyor olmamızdır. Bu sitenin profil sayfasından da link alabilirsiniz. 
youtube.com
youtube
Video paylaşımı yaparak ve kanal oluşturarak dış kaynak elde edebilirsiniz. Eklediğiniz videoların açıklama kısmına, oluşturduğunuz profilin bağlantı ekleme kısmına bağlantılarınızı ekleyebilirsiniz. Eklemiş olduğunuz videoların sizin sektörünüzle alakalı konulardan oluşması oldukça önemli. 
vimeo.com
vimeo
Gelelim vimeo video paylaşım platformuna. Bu sitede YouTube gibi video paylaşımı yaparak bağlantı edinebileceğiniz sitelerden herhangi biri. Pagerank ve alexa değerlerine bakılırsa kesinlikle link almamız gereken bir platform olduğunu söyleyebiliriz. 
delicious.com
delicious
Sosyal imleme sitesi olarak adlandırabiliriz. Web sayfamızda yer alan içerikleri, diğer kaynaklarda paylaştığımız müzik ve video bağlantılarını paylaşabileceğimiz bir sosyal ağdır. Google veri merkezi iş ortağı olduğundan dolayı ciddi oranda etkisi olmaktadır. Yani google buradan gelen bağlantıları çok önemsemektedir. Bu sayfadan profil oluşturarak paylaşımlarınıza hemen başlamanızı ivedi olarak önermekteyim.
twitter.com
twitter
Kuşkusuz kullanmayan site sahibi yoktur. Hem kişisel hem de sitemizin adına özel birer hesabımızın olduğunu düşünüyorum. Aslında bu tür platformlarda yapılan paylaşımların trafik alması çok önemli. Bizdeki mantık ise trafik almasak da bağlantımız olsun bize yeter. Tabi ki faydası olur ama ziyaretçinin geldiği etkiyi yaratmayacaktır. Google arama motorunun gözünde çok değerli konumlarda yer alan bu siteden kesinlikle link almalısınız.
facebook.com
facebook
Sitelerimiz için, kişisel sayfalarımız için facebook sayfalarımız var mı? Yoksa hemen kurunuz ve arkadaşlarınızı davet ediniz. Takipçi sayınızı artırdıktan sonra paylaşım yaparak kitlelere içeriklerinizi bu sosyal ağ aracılığıyla paylaşarak duyurabilirsiniz. Twitter gibi buda google gözünde çok değerli bir konumdadır. Buradan sitenize gelecek trafikler çok değerlidir. Kelime bazlı yükselme konusunda ciddi oranda etkisi olduğu gözlemlenmiştir.
blogger.com
blogger
Google’nin ücretsiz blog sağlayıcı olan blogspot ile web sayfalarımızı destekleyecek yan (paravan) bloglar oluşturabiliriz. Bu blog sitelerini geliştirerek web sayfalarımıza doğal, nitelikli ve kalıcı backlink sağlayarak bir çok kriterde etkisini gözlemleyebiliriz. Bu platform oldukça faydalı olmakla birlikte google veri merkezi iş ortakları arasındadır.
tumblr.com
tumblr
WordPress ve Blogger tarzı bir platform daha. Burada genellikle insanlar ilginç paylaşımlar yaparak dikkat çekmek isterler. Biz onlardan değiliz. Bizler web sayfamız için burada içerik hazırlar, paylaşır ve link ekleriz. Bize fayda göstermesi için mücadele ederiz.
stumbleupon.com
StumbleUpon
Ben bu siteye hayran olanlar arasındayım. Ne zaman paylaşım yapsam en az 5 kişi o konumu okumaya başlıyor. Okurken hemen çıkmıyor ortalama ziyaretçi süremi artırıyorlar. Bu tür dayanışmalar bizlerin web sitelerine katkıda bulunur. Birlikte birbirimizi geliştirecek, popüler kılacak adımlar atmış oluruz.
disqus.com
disqus
Web sayfalarımıza entegre olabilen yorum sistemidir. Eğer web sitemizde bu sistemi kullanıyorsak sadece bu platforma üye olan kişiler tarafından yorum alabiliyoruz. Aslında çok mantıklı bir sistem. Spam riskini ortadan kaldırıyor. PR ve alexa değeri iyi olduğundan dolayı paylaşmak istedim. Bağlantı almak için profil oluşturmanız yeterli.
quora.com
quora
Yine paravan blog oluşturabileceğiniz bir platform. Yalnız diğer sağlayıcılar gibi değil. Çok kolay ban yiyebiliyorsunuz. Hemen hesap açıp linkinizi eklemeye kalkmayın. Öncelikle hesabınızı ve blogunuzu oluşturun. Aradan bir iki gün geçtikten sonra içerik eklemeye başlayabilirsiniz. Bu sayede ilk izlenimden kurtulmuş olur sonrasında rahat rahat paylaşım yapabilirsiniz.
friendfeed.com
Sosyal imleme sitelerinden birisi daha. Bu siteye üye olduktan sonra hemen paylaşım yapmaya başlayabilirsiniz. Oldukça etkili olduğunu söyleyebilirim. Hatta arkadaş yani takipçi sayınızı artırarak etkisini daha da çok hissedebilirsiniz. Bu tür konulara önem verin ve mücadele edin. Buda benim profilim http://friendfeed.com/ayhankaraman
instagram.com
instagram
Son dönemlerde en popüler olan fotoğraf paylaşım platformu. Instagram denildiğinde orada duracaksın. Bu siteden profil oluşturup bağlantı alabilirsiniz. Sitelerimiz için artısı bu. Ama ben sosyal medyaya çok önem veriyorum, firmamın, etkinliklerimin ve diğer her türlü aksiyonumun fotoğraflarını paylaşırım diyenlerdenseniz orası size kalmış.
Değerli okurlarımız bu yazımızda sizlere kaliteli backlink alabileceğiniz sosyal medya siteleri hakkında bilgi vermeye çalıştım. Umarım sizlere sitenizin aramalarda daha üst sıralara çıkmasına yardımcı olacak bilgi vermişimdir. Beni takip etmeyi unutmayınız.
Önceki
Sonraki

yazılan gönderi: