Facebook ve Twitter virüslerini Temizleyin

Facebook ve Twitter virüslerini Temizleyin

Sevgili Arkadaşlar;


Facebook’ta yeni bir virüs dolaşmakta, bu virüs arkadaşlarınızdan birinin paylaştığı slayt gösterisi isimli video’ya tıkladıktan sonra videonun açılması için Adobe Flash Player güncellemeli deyip inandırıcı görsellerle sizi kendisinin Adobe olduğuna inandırıp bilgisayara erişim izni vermenizle bulaşıyor ve Chrome dahil bilgisayarın bir çok yerine yapışıyor.Öncelikle eğer bu virüsü bilgisayarınıza yüklediyseniz, Chrome üstünden facebook veya twitter’a erişim sağlamayınız.

Eğer girdiyseniz facebook’tan samsung mobile apss vs. tarzı isimli uygulamanın erişim iznini kaldırın başka bir tarayıcıdan. Twitter üstüne herhangi bir uzantıyla yapışmıyor sadece virüs bulaşmış chrome üstünden girerseniz tweet atabiliyor.Sonra bilgisayarınıza revo uninstaller isimli programı indirip kurun ve program üstünden Adobe Flash Player 1,90 isimli uygulamayı kaldırın.


  • İlk olarak google chrome’u kapatın.


  • Sonra C:\Documents and Settings\KULLANICI ADINIZ\Local Settings\Application Data\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions adresine gidin.

Orda yüklediğiniz tüm eklentiler vardır. Bu dosyalardan biri o virüslü eklentidir. O dosyaların tamamını silin, bu tüm eklentilerinizin kaybolmasına sebep olur fakat onları sonradan yükleyebilirsiniz. Son adım olarak

  • Başlat>çalıştır’a tıklayın ve "regedit” yazın
  • Açılan kayıt defterinde HKEY_LOCAL_MACHİNE-SOFTWARE > Policies > Google > Chrome > Extenstions isimli adrese gidin ve buradaki "jkakdbeksdnfdfıbvaslcdlseşadm” gibi karmaşık isimli satırı silin. Chrome’u tekrar başlattığınızda virüs tamamen kalkmış olacaktır.


Size sorun olan virüs bu olmayabilir ya da tarayıcınız farklı olabilir. Bu yüzden diğer yöntemleri de denemenizde fayda var.

Bunlardan ilki :
1 – Aşağıdaki uygulamaları görev yöneticisinden kapatınız:
fbtre6.exe mstre6.exe

2 – Aşağıdaki registry kayıtlarını siliniz.:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr ent Version\Run\”systray” = "c:\windows\mstre6.exe”
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr ent Version\Run\”systray” = "C:\Windows\fbtre6.exe”
HKEY_CURRENT_USER\AppEvents\Schemes\Apps\Explorer\ Navigating

3 – Aşağıdaki dosyaları siliniz.
C:\\Windows\\fbtre6.exe C:\\Windows\\fmark2.dat

Diğer tarayıcılar için;

İnternet Explorer ise : Özellikler – Gelişmiş – Fabrika Ayarlarına Dön seçeneği ile tarayıcınızı sıfırlayınız. (Önemli: Tarayıcınızda kayıtlı olan tüm şifreler, input verileri, toolbar vs vs gider. Tarayıcınız ilk günkü ayarına geri döner)

Google Chrome ise : Sağ üstte 3 tane alt alta çizgi görünen simgeye tıklatıp oradan Ayarlar sekmesine tıklatın. Aşağıda "Bu kullanıcıyı sil” butonuna tıklatıp evet’e basarak Chrome’u sıfırlayabilirsiniz. (Önemli: Tarayıcınızda kayıtlı olan tüm şifreler, input verileri, toolbar vs vs gider. Tarayıcınız ilk günkü ayarına geri döner)

Firefox ise : Her şeyi kapatın ve başlat – çalıştır - firefox -P yazıp enterlayın. Karşınıza gelen sekmelerden yeni kullanıcı oluşturup eski kullanıcıyı silin. (Önemli: Tarayıcınızda kayıtlı olan tüm şifreler, input verileri, toolbar vs vs gider. Tarayıcınız ilk günkü ayarına geri döner)

Sistem yapılandırma yardımcı programını açarak (başlat – msconfig) Başlangıç sekmesinden bilmediğiniz veya şüphelendiğiniz programların yanındaki tiki kaldırın. Akabinde Hizmetler sekmesine gelip Tüm Microsoft Hizmetlerini Gizle’nin tikine basıp yine bilmediğiniz veya şüphelendiğiniz programların yanındaki tiki kaldırın
Önceki
Sonraki

yazılan gönderi: