SSD Optimizasyonu
Sevgili Arkadaşlar;

Bu yazımızda HDD diskler yerine SSD disk kullanmaya başlayan kişilerin en iyi SSD optimizasyonu yapması gerekmektedir. Peki en iyi SSD optimizasyonu nasıl olmalıdır ?

Artık SSD diskleri yazılımcılar, sunucu sahipleri, oyun severler artık eski HDD disklerini satmaya başladılar. SSD diskler gerçekten abartıldığı kadar hızlı disklerdir. Geliştirilmiş özel sistemi ile size çok yüksek derecede hız verir. Yapılan test sonucu en iyi HDD diskler 250 Mb okuma – 150 Mb yazma hızına ulaşnasına rağmen SSD 500 Mb yazma ve okuma hızına ulaşmıştır. Bu gerçekten de çok çok iyi bir hızdır. Bilgisayarınızı olduğu performanstan 2 katı fazlasına çıkarabilmektedir. Tabii ki bu performansa ulaşabilmek için SSD optimizasyonu yapmanız gerekmektedir.

Her bilgisayar özellikleri için SSD malesef desteklenmiyor. Sisteminizin destekleyip desteklemediğini kontrol etmeniz gerekmektedir. Kontrol etmenizde size yardımcı olacak ücretsiz program SiSoft Sandra Lite kurabilirsiniz. SSD diskler SATA-600 yani SATA III arayüzünü kullanmaktadır. Vermiş olduğumuz ücretsiz program sayesinde sisteminizin destekleyip desteklemediğini öğrenebilirsiniz.

SiSoft Sandra Lite Kullanımı
Programı çalıştırın. Programdan “Hardware” sekmesinin altında “Mainboard” kutusuna tıklayarak bilgisayar taramasını başlatın. Bu tarama esnasında mouse ve klavyeniz de zaman zaman donmalar yaşayabilirsiniz, normal bir durumdur. Tarama sonunda açılan pencerede “Disk Controller” sekmesini bulun ve “Maximum Sata Mode” değerini kontrol ediniz. Eğer burada “G2/ Sata-300 yazıyorsa malesef sisteminiz SSD desteklemiyor demektir. Ancak G3/SATA-600 yazısını görürseniz sisteminiz SSD desteklemektedir. Bunu öğrendikten sonra yeni bir SSD alarak, SSD optimizasyonu yapabilirsiniz.


SSD Optimizasyonu Bilgisayarını Uçurun
SSD’lerin sistemden üzerinde çalışmasını düzenleyen en önemli ayarları Windows dışında gerçekleştirilmektedir. Anakartın BİOS veya UEFİ arayüzünde bulunan SATA ayarı en önemli ayarlardan birisidir. SSD disklerden yüksek performans alabilmek istiyorsanız burada ayarınızı AHCI olarak değiştirmeniz gerekmektedir. Ancak bu şekilde değiştirmek bazı sistemlerde sık sık mavi ekran hatası almalara sebep olabilir. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız (http://support.microsoft.com/kb/922976) bu adreste bulunan yamayı yükleyerek kurtulabilirsiniz. Bu hatalar Vista, Win7, 8, 8.1 ve 10 sistemlerde oluşabilmektedir.

Yapılması gereken diğer bir düzenleme de sistem ve yazılım güncellemedir. Eğer sisteminiz AHCI olarak ayarlamış iseniz yolun yarısına ulaşmışsınız demektir. En iyi performansa kavuşabilmek için üreticilerin sisteminize uygun sürücülerini yüklemeniz gerekmektedir. Anakart yonga setinizin AHCI ve SATA sürücüleri için, en güncel sürücülerini yüklemeniz gerekmektedir. Daha sonra SSD güncellemeleri yapmanız gerekiyor. Hızlı ve stabil SSD sahibi olmak için vazgeçilmezdir. Pek çok SSD üreticisi kendi özel kontrol yazılımlarını yayımlamaktadır.Örneğin Intel’in “SSD Toolbox” ya da Samsung’un “SSD Magician“ yazılımlarını kullanarak SSD üzerinde kontroller sağlayabilir ve gerekiyorsa güncelleme yapabilirsiniz.

Tüm işlemlerden sonra sisteminize ücretsiz SMART programlarından (System Care Advanced) birini kurarak. Sık sık diskinizin durumunu kontrol etmenizi ve raporlamaları incelemenizi öneririm. Umarım faydalı olmuştur.
Önceki
Sonraki

yazılan gönderi: