"Bu Uygulama Kapatmayı Engelliyor" uyarısını Kaldırma

"Bu Uygulama Kapatmayı Engelliyor" uyarısını Kaldırma

Sevgili Arkadaşlar;


Bu yazımızda Windows 7 ve daha sonrasında işletim sistemini kapatmayı denediğinizde bazen kapanmadan önce bir uyarı ile karşılaşırsınız. Bu uyarıda "Uygulama kapatılıyor ve bilgisayar kapatılıyor" başlıklı ve tam altında "Bu uygulama, kapatmayı engelliyor" uyarısı ile karşılaşırsınız. Bu aslında bir hata mesajı değildir. Windows size hala kaydedilmemiş bir veri olabileceğini söylüyor. Bu durumda size iki seçenek bırakıyor.Birinci seçenekte "İptal" tuşuna basıp geri dönüp çalışmalarınızı kaydettikten sonra tekrar kapatmayı denemek. İkinci seçenekte ise zorlayarak kapatma yani "Yine de kapat" seçeneğidir. Bu hata mesajı değil, uyarı mesajıdır. Neyse ki bu sistem davranışını değiştirmenin bir yolu var. Bilgisayarı kapatırken ya da yeniden başlatırken bu mesaj ile karşılaşmamak ve devre dışı bırakmak gerekmektedir.


Windows 7'de de olan bu uyarı mesajı, 8-8.1-10 sistemlerinde de karşılaşılabilmektedir. Genellikle bir uygulama ya da programın hala kaydedilmemiş verisi olduğunu da sistem sizin çalışmalarınızın kaybolmaması için bu mesajı size görüntülüyor. Ve sizde geri dönüp çalışmalarınızı kaydedebiliyorsunuz. Ama gel gelelim bu mesaj sistemin kapanma ya da yeniden başlatma zamanını uzatabiliyor. Eğer gerçekten bu uyarıya ihtiyacınız olmadığını düşünüyorsanız o zaman bizde bu uyarının bir daha gelmemesi için bir takım ayarlar yaparak kapanış ve yeniden başlatma zamanını uzatabiliriz.


Yapacağımız kayıt defteri düzenlemesi ile "Bu uygulama, kapatmayı engelliyor" uyarısını otomatik olarak "Yine de kapat" olarak seçilmesini sağlayacağız. Yalnız yaptığımız düzenleme ile sadece belli bir zaman sonra "Yine de kapat" seçeneğinin seçilebileceğini unutmayın. O halde bizde hem otomatik olarak bu seçeneğin seçilmesini hemde zamanlamayı ayarlarız. O yüzden size anlatacağım iki işlemi de yapmanızda fayda var.


"Win + R" kısayol tuşlarına basarak çalıştır penceresini açın. Çalıştır penceresinde arama kutusuna "Regedit" yazıp kayıt defterini açın.


Kayıt defterinde "HKEY_CURRENT_USER \ Control Panel \ Desktop" yerini bulun.
Sol menüdeki "Desktop" klasörüne sağ tıklayıp "Yeni - Dize değeri" yolunu izleyip yeni dize değerini oluşturun.Dize değerine "AutoEndTasks" ismini verin.Üzerine çift tıklayarak değer verisini "1" yapın.
Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatın ki yaptığınız ayarlar kaydedilsin.Artık kapanmayı veya yeniden başlatmayı engelleyen bir program ya da uygulama olduğunda sistem belli bir süre sonra otomatik olarak "Yine de kapat" ya da "Yine de yeniden başlat" seçimini otomatik yapacaktır.Yalnız bu süre zarfında yine kapanışta belli bir gecikme olacağı için amacımıza ulaşmış değiliz.Sadece bu seçimi otomatik olarak yaptırmış olduk.Şimdi kapanış zamanını en aza indirmek için aşağıdaki işlemi yapalım. "HKEY_CURRENT_USER \ Control Panel \ Desktop" kayıt defteri yolunu izleyin.

Yine "Desktop" klasörüne sağ tıklayıp yeni dize değeri oluşturun ve ismini "WaitToKillAppTimeout" olarak adlandırın.Şimdi otomatik olarak kapatmayı engelleyen uygulamaların otomatik olarak zorla kapatılması için bir zaman belirlememiz gerekiyor.Burada zaman milisaniye cinsinden değerlendirildiği için oluşturduğumuz dize değerine çift tıklayıp değer verisi kısmına örneğin 4000 yazarsak bu 4 saniyeye eş değer olacaktır.Bence en ideal zaman 2000 yani 2 saniyedir.Ama siz daha az bir zamanda belirleyebilirsiniz.Bu işlemi de yaptıktan sonra bir kez yeniden başlatmanız gerekiyor.
Artık bu uyarıyı kısmen devre dışı bırakmış olduk.Örneğin bilgisayarınızı yeniden başlatırken henüz verisi kaydedilmemiş bir program ya da uygulama yeniden başlatmayı engellediği zaman "Uygulama kapatılıyor ve yeniden başlatılıyor" uyarısı ve kapanmayan programın "bu uygulama, yeniden başlatmanızı engelliyor" uyarısını çok kısa süreli olarak yani kayıt defterinde belirlediğiniz saniye içerisinde göreceksiniz.Windows 8.1 otomatik olarak "Yine de yeniden başat" seçeneğini seçecektir.Tekrar uyarıyorum gerçekten çalışmalarınızın kaybolma ihtimali olmadığını düşünüyorsanız, kapanışı hızlandırmak için bu işlemi yapabilirsiniz. Umarım faydalı olmuştur.
Önceki
Sonraki

yazılan gönderi: