Sanal Gerçeklik Gözlüğü Yapımı (Cardboard)

Sanal Gerçeklik Gözlüğü Yapımı (Cardboard)

Sevgili Arkadaşlar;

Sanal gerçeklik 2014 yılının öne çıkan teknolojilerinden biri olsa da, Google bu alana güzel ve özellikle maliyet açısından heyecan verici bir giriş yaptı.

Cardboard (“Mukavva”) adı verilen proje dahilinde üretilen sanal gerçeklik gözlüğü, adından da anlaşılacağı üzere mukavvadan yapılmış. İlk bakışta Google’ın şaka yapma girişimi gibi görünen bu gözlük, Google’ın Cardboard için açtığı web sitesine göre gayet de ciddi bir proje. Sitede yer alan açıklamada, son yıllarda büyük gelişme gösteren sanal gerçeklik teknolojisi için gereken donanımın bir hayli pahalı olmasından hareketle Google’ın akıllı telefon destekli ve uygun fiyatlı donanım üzerinde düşünmeye başladığı belirtiliyor.

 Cardboard’ın evde kendiniz yapacağınız bir proje olarak sunulması. Yani Google mukavva gözlükler üretip satma peşinde değil; Cardboard projesinin esas amacı hırdavatçılarda bulacağınız birkaç parçayı kullanarak kendi gözlüğünüzü nasıl yapacağınızı göstermek. Mukavva, mıknatıs, velkro bant gibi parçalardan oluşan gözlüğün sizi zorlayabilecek tek parçası 40 mm’lik camlar.

Tabii bu gözlüğü yaptıktan sonra telefonunuzdan izlenebilecek içerik sağlamanız gerekiyor. Google bunun için de Play Store üzerinden özel bir uygulamayı kullanıma sunmuş durumda. Bu uygulamayla Google Earth’te sanal tura çıkabilecek, dünyadaki nefes kesici manzaralara adım atabileceksiniz; yani en azından Google’ın iddiası bu yönde. Dahası uygulama YouTube videolarını da izleme imkanı sunuyor.

Cardboard’ı deneyenlerden bazıları Oculus Rift’te kadar gerçekçi bir deneyim yaşamanın mümkün olmadığını, ancak yine de midelerinin bulandığını belirtiyor. Tamamen ücretsiz sunulan bir uygulama için bu kadarı da kafi değil mi zaten?

Cardboard uygulamasını indirip deneyebilirsiniz. Link için tıklayınız.

Cardboard Gözlüğünün nasıl yapıldığını merak edenler için video izleyebilirler. Önceki
Sonraki

yazılan gönderi: