Bilişim İle İlgili Eğitim Siteleri

Bilişim İle İlgili Eğitim Siteleri

Merhabalar Arkadaşlar; 
Bu yazımda sizlere eğitim veren siteler hakkında kısa bilgiler vermek istedim. Her hangi bir konu hakkında bilgi öğrenmek istediğimizde İnternet'ten arama yapıyoruz. Ben bu iş için özellikle Youtube ve Vimeo gibi video sitelerinin çok faydalı olduğu kanısındayım.

Bundan yola çıkarak, bu yazıda bu tür dersleri bulabileceğiniz, binlerce lira harcayıp masraf yapmaktan sizi kurtarabilecek bazı İnternet sitelerini sizlerle paylaşmak istedik. Eminiz ki, size ücretsiz veya ücretli hizmet sunan bu siteler, bir hazine niteliğinde kaynak olacaktır. Ben birçoğundan faydalanıyorum.

Arama Motorları: Google, Yandex, Bing gibi arama siteleri, birer eğitim sitesi değil, ancak pek çok eğitim veren siteye kolaylıkla ulaşabileceğiniz imkânlar sunuyor. Bu yüzden arama motorlarına bilmediğiniz bir konuyu açık açık yazmaktan kaçınmayın. Örneğin, bir web sitesinin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız, Google arama sitesine, “web sitesi nasıl yapılır” diye yazın. Karşınıza gelen seçenekleri tek tek değerlendirerek inceleyin, okuyun, izleyin. Aklınıza gelen herhangi bir şeyi yahut problemi olduğu şekilde yazın. Mutlaka bir sonuç elde edeceksiniz. Ayrıca, Google’da yer alan “Gelişmiş Arama” seçeneği ile sadece PDF dosyaları, slaytlar ve videolar gibi daha belli başlı sonuçlara ulaşabileceğinizi belirtelim.

MEB Uzaktan Eğitim: Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uzmanlara hazırlatılan, Adobe programları ile ilgili oldukça anlaşılır bir dilde video eğitimlerle hizmet veren sitenin adresi:

MEB Kursiyer: Yine MEB tarafından desteklenen, bilişimle alakalı pek çok eğitimin yer aldığı kayda değer bir kaynak. Eğer kapalıysa ya da ulaşamıyorsanız sonra tekrar denemenizi öneririm, çünkü güzel bir kaynak.

Açık Akademi: Microsoft tarafından açılan sitede programlama ve özellikle Microsoft yazılım teknolojileri ile ilgili eğitimlere ulaşılabiliyor.

Sanalkurs.net: Şu an bu sitedesiniz diye söylemiyorum, Türkiye’nin en eski bilişim eğitim sitelerinden biri olan Sanalkurs.net’te grafik, yazılım, programlama, donanım, video eğitim gibi binlerce yazılı ve videolu derse ücretsiz erişilebiliyor. İçeriği üyeleri tarafından oluşturulan sitenin soru sorabileceğiniz bir forumu ve belli aralıklarla yayınlanan bir de e-dergisi mevcut

Adobe Günlüğü: Adobe Türkiye ekibi tarafından organize edilen sitede her hafta belli bir günde canlı webinerler düzenleniyor. Eski webiner videoları ise sitede mevcut. Bunun yanısıra Adobe programlarıyla alakalı pek çok video derse ulaşılabiliyor:

Çizgi Tagem: Yakın bir zamana kadar binlerce video eğitim sunan site, kapatıldığı için içeriğini Youtube’a taşıdı. Youtube üzerinden bu video eğitimlere ücretsiz ulaşabilirsiniz.

UniversitePlus: Uzman kişilerin belli zamanlar dâhilinde farklı eğitimler verdiği bir platform olan sitede bilişim eğitimlerinin yanısıra farklı kategorilerden de eğitimler yer alıyor. Eğitimlerin bitiminde makul bir ücret karşılığı sertifika imkanı da mevcut.

Geleceği Yazanlar: Turkcell tarafından hazırlanan ve desteklenen mobil uygulama geliştirme eğitimlerinin yer aldığı son derece kapsamlı bir eğitim sitesi. Android, iOS ve Windows Phone için sıfırdan başlayan eğitimlerle kendinizi geliştirebilirsiniz. 

Turkcell Akademi: Yine Turkcell tarafından hazırlanan akademide animasyon destekli çok orjinal eğitimler yer alıyor. Özellikle bulut teknolojiyi anlatan animasyona bayıldım. İzlemenizi özellikle öneririm.

Vidobu: İnternet üzerinden ofis programları, grafik ve yazılım eğitimlerini setler halinde videolu olarak sunan site içeriği dikkate alındığında oldukça makul meblağlarla hizmet veriyor.

OxoTraining: Pek çok programın eğitiminin yazılı olarak sunulduğu site ortalama düzeyde bir ücretlendirmeyle dikkatleri üzerine çekiyor.

VSAkademi: Tasarım ve fotoğrafçılık eğitimleri ile dikkat çeken sitede eğitimler programlara ve yapılan işlere göre tasnif edilmiş.

Sahne Akademi: Tasarım, yazılım, sistem ve teknik konulardaki eğitimiyle dikkat çeken sitede eğitimler bir kurs programı şeklinde İnternet üzerinden eş zamanlı olarak yapılıyor. Yani belirlenen gün ve saatlerde eğitimleri takip ediyor, bitiminde ise sertifika alabiliyorsunuz.
Daha birçok site ekleyebiliriz. e-mail atabilir veya özelden de bildirebilirsiniz.
Önceki
Sonraki

yazılan gönderi: